Chat with us, powered by LiveChat

W sieci co rusz spotykamy się z określeniem “IP box dla programistów”, “kiedy programista może skorzystać z IP Box”, “ulga dla programistów” itd. Tak, jakby inne branże nie mogły skorzystać z 5% podatku. Ale ulga IP box dla grafików, czy innych zawodów twórczych też jest dostępna. Jest ona bowiem dedykowana w równym stopniu dla każdego […]

W sieci co rusz spotykamy się z określeniem “IP box dla programistów”, “kiedy programista może skorzystać z IP Box”, “ulga dla programistów” itd. Tak, jakby inne branże nie mogły skorzystać z 5% podatku. Ale ulga IP box dla grafików, czy innych zawodów twórczych też jest dostępna. Jest ona bowiem dedykowana w równym stopniu dla każdego zawodu – jeśli spełnione są warunki do objęcia tą preferencją podatkową.

Ulga IP Box jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność o charakterze badawczo-rozwojowym (BR), osiągających dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowane IP).

I co ważne, nie tylko programiści mogą skorzystać z ulgi IP Box; graficy, twórcy gier, czy nawet szefowie jedynie zarządzający zespołem twórczym także mogą skorzystać z tej preferencji – jeśli tylko spełniają warunki do niej uprawniające.

A żaden z warunków nie mówi nic o zawodzie. Co oznacza, że branża nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z IP Box.

IP Box dla kogo – w teorii

Ulga IP Box dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność BR i uzyskują dochody z kwalifikowanej własności intelektualnej. Do takich podmiotów możemy zaliczyć m.in.:

  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • wspólników spółek cywilnych
  • wspólników spółek jawnych,
  • wspólników spółek partnerskich,
  • wspólników spółek komandytowych

Preferencja IP Box skierowana jest do przedsiębiorców funkcjonujących na rynku od wielu lat, przedsiębiorców początkujących, czy do inicjatyw komercjalizujących nowe lub zmodyfikowane kwalifikowane IP.

IP Box przysługuje nie tylko właścicielom, ale także współwłaścicielom oraz użytkownikom posiadającym prawo do korzystania z kwalifikowanego IP na podstawie umowy licencyjnej. Nie jest więc wymagane, aby przedsiębiorca, chcący skorzystać z Ip Box był właścicielem tych praw.

Prawo do opodatkowania 5% podatkiem dochodów uzyskanych z kwalifikowanych IP nie jest również uzależnione od wielkości podmiotu ani formy prowadzonej działalności BR. Prace badawczo-rozwojowe nie muszą być prowadzone we własnych centrach badawczo-rozwojowych (nie każdy takie posiada w swoich strukturach).

Z Ip Box nie może skorzystać pracownik na umowie o pracę ani przedsiębiorca wykonujący zlecenie poza działalnością gospodarczą. Ip Box nie przysługuje również przedsiębiorcom, którzy prowadzą firmę na ryczałcie.

Ulga IP Box dla kogo – w praktyce

Mając już troszkę wiedzy teoretycznej kto może skorzystać z IP Box, przyjrzyjmy się, kto w praktyce może skorzystać z IP Box.

Do takich podmiotów możemy zaliczyć przede wszystkim, oprócz wspomnianych programistów/developerów, także np.:

  • architektów IT,
  • administratorów,
  • project managerów,
  • product ownerów,
  • scrum masterów,
  • product managerów,
  • testerów,
  • grafików,
  • analityków biznesowych,
  • właścicieli software house,
  • kreatorów infrastruktury lub oprogramowania w modelu Saas,
  • sprzedawców aplikacji/licencji na aplikacje,
  • twórców usług lub produktów objętych prawami własności intelektualnej,
  • branże technologiczne, farmaceutyczne, itd.

Warunkiem jest jednak twórcza praca prowadząca do powstania kwalifikowanego IP, tj. poprzez wytworzenie, rozwinięcie, lub ulepszenie kwalifikowanego IP. A twórczy może być nie tylko kod źródłowy, ale i dokumentacja projektowa, koncepcja itp.

Powyższe oznacza, że jeśli wnosisz wkład twórczy (niekoniecznie w postaci kodu) np. w powstające oprogramowanie oraz spełniasz warunki z listy czy kwalifikujesz się do IP Box to też masz prawo do IP Box. Nie jest istotna branża, czy nazwa stanowiska, ale zakres i rodzaj faktycznie wykonywanych zadań.

Przykładowe interpretacje przyznające prawo do IP BOX:

Co prawda, interpretacja podatkowa dotyczy indywidualnej sprawy danej osoby i odnosi się jedynie do tej konkretnej sytuacji, jednak warto się z nimi zapoznać, aby zobaczyć, że inne osoby niż programiści również mogą zastosować do swoich dochodów IP Box. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie wystąpienie o interpretację podatkową dla siebie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.