Chat with us, powered by LiveChat

IP Box, to preferencyjny podatek w wysokości 5% od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Na czym dokładnie polega ulga IP Box, co to jest?


IP Box to preferencyjny podatek w wysokości 5% od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Na czym dokładnie polega ulga IP Box, co to jest?


Co to jest IP BOX?

IP Box (Intellectual Property Box, zwany zamiennie Innovation Box lub Property Box) polega na 5% opodatkowaniu dochodów z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnych (kwalifikowalne IP), czyli m.in. z patentu, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układu scalonego, autorskiego programu komputerowego. 


W dalszej części artykułu będzie trochę trudnych podatkowych pojęć, dlatego jeśli jeszcze nie jesteś rozeznany w temacie zajrzyj do tych tekstów:


Kiedy można skorzystać z IP Box?

Niezbędne warunki, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z IP Box, to:

  1. wytworzenie lub ulepszenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w ramach działalności badawczo-rozwojowej
  2. prowadzenie odrębnej Ewidencji IP Box dotyczącej przychodów, kosztów oraz dochodów z poszczególnych kwalifikowanych IP.

Ponadto, każde z kwalifikowanych IP, rozliczanych w ramach IP Box musi bezwzględnie podlegać ochronie prawnej, czyli być zarejestrowane w urzędzie patentowym, a w przypadku autorskiego programu komputerowego, które jest chronione automatycznie, z mocy ustawy o Prawie autorskim – spełniać definicję “autorskiego”. Kwalifikowane IP, które nie ma takiej ochrony nie podlega pod IP Box.

Z IP Box można korzystać przez cały okres ochrony prawnej (np. w przypadku patentu może to być 20 lat). 

Jak działa IP Box w praktyce?

Ulga IP Box, to w praktyce zwrot podatku wynikający z jego nadpłaty w trakcie roku. Skąd ta nadpłata?

W ciągu roku (w zaliczkach miesięcznych lub kwartalnych) opłaca się podatek od całości dochodów (zarówno tych związanych z IP Box, jak i z pozostałych) wg stawki, jaką przedsiębiorca wybrał dla swojej podstawowej działalności – 17/32% lub 19%. Opodatkowanie w formie ryczałtu wyklucza możliwość skorzystania z ulgi IP Box.

A ponieważ dochód z IP Box jest opodatkowany 5% stawką, to nie trzeba być orłem z matematyki, żeby zobaczyć, że na koniec roku wystąpi nadpłata podatku. Ponieważ zamiast 5% podatku płacono 17/32 lub 19%. I wyrównuje to się właśnie w zeznaniu rocznym, w którym wskazuje się dochody podlegające pod Ip Box, wysokość podatku, jaki podlega zapłacie z tego tytułu oraz wysokość podatku rzeczywiście zapłaconego. 

Różnica pomiędzy podatkiem zapłaconym, a podlegającym wpłacie to właśnie nasz IP Box, który realizuje się poprzez zwrot podatku.

Przykład:

Pani Aneta prowadzi działalność, dla której wybrała liniowy 19% podatek. W ramach działalności badawczo-rozwojowej uzyskała również dochody kwalifikujące się pod IP Box z autorskiego programu komputerowego. Jej dochody z całej działalności wynoszą 400 000 zł, w tym 180 000 zł z Ip Box. 

  1. W trakcie roku pani Aneta poprzez zaliczki zapłaciła 76 000 zł podatku (400 000*19%).
  2.  Z Ip Box podatek do zapłaty wynosi: 9 000 zł (180 000*5%), a pani Aneta zapłaciła 34 200 (180 000*19%)
  3. Pani Aneta ma nadpłatę o 25 200 zł (34 200 – 9000). Co powinna wykazać jako zwrot w PIT rocznym.

Sprawdź również: Księgowość dla programistów – jak wybrać nalepsze miejsce aby rozliczać swoją działalność?

Jesteś zainteresowany, jak wygląda szczegółowe rozliczenie IP Box w PIT – zerknij tu: Jak wykazać IP Box w zeznaniu rocznym – krok po kroku.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.